Marie Čížková - 1936

Příbramská výroba chlebových daráčků

Známá je záliba příbramských obyvatel, stavěti o vánocích „jesličky". Stavěli je odedávna a věnovali jim velkou péči. Téměř po celý advent bavili se opravováním „daráčků" a oveček, tvořili z prkének a lepenky hrady a domečky. Všecko pak rozestavili na příhodné místo do kyprého mechu, v pozadí zvedli skály z tuhého papíru postříkaného barvou. Tu a tam vyrostl lesík z jalovcových větviček. Uprostřed všeho skvělo se něžné, voskové Jezulátko.

Krásné jesle byly pýchou majitele, obdivované malými i velkými. Rok od roku přibyl k jeslím nějaký nový „daráček", jejž si majitel buď sám zhotovil, nebo koupil.

Aby si mohli i méně dovední a chudí dopřát této vánoční radosti, vymysleli si v Příbrami výrobu laciných, „chlebových daráčků".

Výrobou tou zaměstnávaly se asi dvě rodiny příbramské před 70—80 lety a dosti velký počet jimi najatých dělnic.

jesl-5

 Ukázka jesliček z Příbrami

„Daráčci" i ovečky vyráběly se vlastně z těsta, připraveného ze žitné mouky a vody. Těsto se ukrajovalo dřevěným nožem a vtlačovalo se do hliněných forem lněným olejem vymazaných. Ve formách byly otisky figurek a zvířátek zepředu. Zadní strana se nožem uhladila, byla tedy rovná. Vidličkou se figurky vyňaly a pokládaly se na prkna. S těmi se odnášely do vytápěné místnosti, kde uschly a ztvrdly.

Suché figurky nalepily se na zelená dřívka, aby stály. Pak nastalo omalování jich. Nejdříve je „gruntovali“ — natírali základní barvou, v klihu rozdělanou křídou. Pak je omalovali růdnými klihovými barvami velmi pestře. Konečně je nalakovali, aby se leskly. Mnoho a mnoho se těchto figurek prodalo i mimo Příbram. Každým rokem se musely totiž kupovat nové, ježto neměly dlouhého trvání. Buď že je myši na půdách přes léto snědly, nebo se samy vlhkem rozpadly.

Dnes jich na vánočním trhu nevidíme. Nevyhověly by už zlepšenému vkusu dnešních kupujících. Zatlačilo je úhlednější zboží cizí a tak zanikla svérázná příbramská výroba „chlebových daráčků".

jesl-7

 Výřez ze souboru vánoce - Karel Hojden 1937

 

Článek byl publikován v časopisu "Od stříbrných hor" ročník IX číslo 4-5 v roce 1936


Návštěvy stránek

Dnes 17

Včera 11

Za týden 86

Za měsíc 412

Celkem 63651

Currently are 2 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com