Řimbabská štola:


 

Toto důlní dílo bylo ražené v několika etapách s poměrně dlouhými přestávkami. Úvodní část štoly pochází pravděpodobně z 16. století a lze ji podle některých indicií snad ztotožnit s tehdejším dolem a štolou Trojice. Druhá část byla ražena v období let 1769 - 1783 a konečně třetí závěrečný úsek potom v létech 1841 - 1846. V posledních 150 rocích byla štola uzavřena a téměř zapomenuta, zpřístupněna je dnes díky mnoha hodinám brigádnické práce členů spolku Řimbaba. V podzemí zde může návštěvník vidět světlík z roku 1841, krátký sledný překůpek z roku 1780; dále jsou zde dvě prozatím nepřístupné rozrážky, dvě v minulosti zasypaná historická hloubení a jedno hloubení volné z poloviny 19. století, vedoucí na 2. patro dolu.

Ústí štoly se nalézá v údolí říčky Litavky u mlýna poblíž obce Bohutín část Vysoká Pec, celá procházka podzemím měří 353 m a štola končí na prvém patře zdejšího dolu Řimbaba, v délce cca 300 m je štolou sledována tzv. Hlavní Řimbabská žíla. Prohlídková trasa byla slavnostně otevřena 24. 7. 2010.

Z technických a organizačních důvodů ji nelze provozovat průběžně ale pouze po předchozím objednání. Případnou prohlídku lze objednat buď osobně při návštěvě muzea mikroregionu Bohutínska, nebo telefonicky či e-mailem na číslech a adresách uvedených v sekci kontakty této webové prezentace.

stola-usti

stola

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com