František Francouz - 1936

Lázský rybník

V létě hledají obyvatelé měst osvěžení v přírodě u vody neb v lese. Jest několik rozkošných zákoutí, která poskytují té výhody, že oba hledané cíle, voda i les, jsou v nich spojeny. V posledních letech cílem vycházek a letním sídlištěm lidí hledajících klid a osvěžení v krásné přírodě, je Lázský rybník, ukrytý v kotlině pod jižním svahem Brd, vzdálený asi 8 km od Příbramě. Jest to vlastně, právě tak jako sousední rybník Pilský, malá údolní přehrada, shromažďující prameny Litavky pro potřebu báňského podniku na Břehových Horách. Březohorští studenti-skauti před lety objevili, že okolí rybníka jest výborným tábořištěm, a od té doby rybník hostí každoročně několik osad stanových a dokonce se na jeho březích objevují lehké, přenosné chaty, jak ukazuje náš obrázek.

lz.r.1

 Tak vypadaly zdejší chatky a tábořiště

Lesnaté svahy, věnčící se všech stran kotlinu, nedovolí vstup chladným větrům a udržují v ní stále naprostou čistotu vzduchu. Rozlehlá hladina láká ke koupání a k pěstování vodního sportu. Vášniví rybáři, tušící v rybníce bohatství ryb, žádostivě pohlížejí na toto zakázané loviště, zato houbaři mohou volně holdovat své vášni v okolních lesích. Nejkrásnější chvíle nastávají za tichých večerů, kdy zaplanou táboráky a ozvou se melodie starých i nových Českých písní.

lz.r.2

 Obrázek z osady u Lázského rybníka

Chcete-li navštívit toto letovisko, podnikněte pěší turu z Příbramě přes Březové Hory, Lazec, Kočičin, Pilský rybník. Můžete také jeti, neboť až sem vede pěkná silnice. Odtud pak jděte pěšky asi půl hodiny stinnou cestou a jste u druhého rybníka, Lázského. Jinak je možno jeti přes Bohutín k Dolnímu Lázu. Autobus vyjíždí z příbramského náměstí před 11. hod. Na křižovatce Lázské za Bohutínem je nutno vystoupit. Za půl hodiny jste na místě. V hostinci u rybníka lze dostat občerstvení. Také obyvatelé letní osady vás pohostí.

lz.r.3

Budova bývalého hostince na Lázském rybníce

Článek byl publikován v časopisu "Od stříbrných hor" ročník IX číslo 1 v roce 1936


Poznámka:

Dnes je samozřejmě nejen rybník, ale také jeho okolí zcela nepřístupné, nejen proto, že se vše nalézá v prostoru vojenského újezdu Brdy, ale hlavně proto, že se jedná o jeden ze zdrojů pitné vody pro Příbram.
Kolektiv spolku Řimbaba


Návštěvy stránek

Dnes 17

Včera 11

Za týden 86

Za měsíc 412

Celkem 63651

Currently are one guest and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com