Spolek Řimbaba je občanské sdružení rodáků, přátel a příznivců regionu Bohutínska, člen Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky. Svoji činnost vyvíjíme od roku 2006 převážně v areálu místního dolu Řimbaba. Zde také postupně buduje malé muzeum věnované nejen montanistice ale určené především k přiblížení a propagaci lokální historie jako celku. Pod pojmem Bohutínsko  rozumíme obce a osady již od konce 18. století příslušející ke zdejší škole a začleněné také ve svazku místní farnosti. Jedná se o obce Bohutín, Kozičín, Horní Láz, Dolní Láz, Tisová a Vysoká Pec, dále pak o tehdejší osady Havírna, Skelná Huť, Bor a Žernová.

bohutnsko-2

Naše práce se řídí stanovami a rámcovými plány činnosti na období mezi valnými hromadami spolku. Neomezujeme se však pouze na aktivity spojené s minulostí, ale pořádáme také řadu různých akcí převážně  pro děti a mládež. Rádi mezi sebou uvítáme  každého, kdo má jistý vztah k regionu a jeho historii. Nebo toho kdo může a chce nějakým  způsobem  přispět k práci spolku a má o uvedenou problematiku zájem.

Spolek má ve znaku mimo hornických symbolů také kopretinu. Tato nenáročná květina, drobnokvětá řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium) dala pravděpodobně jméno celému skalnatému návrší, na kterém později vznikla i zdejší šachta. Se jménem "Na Řimbabě" se zde setkáváme již od druhé poloviny 18. století.


 

The association Rimbaba is a civil group of Bohutín region's promoters and friends. The aim is to propagate local history of the villages around Príbram as well as the local mining tradition. The association resides and operates at the area of the former Rimbaba mine in Bohutín - Vysoká Pec, where all the expositions of its museum shown at this web page are carried on. 

The Rimbaba association organises some of the local traditional cultural events, e.g. Christmas or Easter at Rimbaba. 

For more information, feel free to contact us at Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

ing. josef kov mstostarosta spolku  

Ing. Josef Kovář - starosta spolku

Jaroslav Růžička - místostarosta spolku

 

Desatero člena spolku:

  1. Nehledej v dobrovolném spolku řimbabském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti při zvelebování sbírek vesnického muzea.
  2. Jsi-li dobrovolným členem spolku, buď jím celou duší a celým tělem, nemáš-li dobré vůle, jsi dobré věci na obtíž.
  3. Buď obětavý, konej vždy s rozvahou a nevydávej sebe ani druhy své v nebezpečí při činnostech spolkových.
  4. Jsi-li činovníkem, nepovyšuj se nad jiné, ale pamatuj, že ti, kteří v tebe důvěru dali, činnost zvýšenou a všechny přednosti duše tvé i údů tvých od tebe očekávají.
  5. Všechny za sobě rovné považuj a vzdělanější jsi-li, nepohrdej jimi, ale hleď se jich povznést.
  6. Pamatuj, že na členu spolku se v jednání pospolitém povaha přímá, šlechetná, čestná a vlídná žádá.
  7. Užitečnost svoji dokazovati raději skutky než slovy, ale zájmy spolku dlužno vždy a všude slušným způsobem hájiti.
  8. Nevyvolávej ve spolku různic, sporů a pohoršení, ale vůlí dobrou se přičiň, abys všeliké neshody přátelským způsobem zamezil.
  9. Máš-li na sobě slavnostní kytli havířskou, pamatuj, že chováním nehodným hanbu nejen sobě, ale i spolku a cechu havířskému působíš.
  10. Jsi-li pak dobrovolným členem spolkovým, pak tímto desaterem se řiď a budeš dobrým a užitečným údem spolku řimbabského.

Návštěvy stránek

Dnes 9

Včera 8

Za týden 85

Za měsíc 402

Celkem 88356

Currently are 2 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com