Český svět - 1924

Výroba automobilů v Příbrami

Nynější strojírna a slévárna Stelšovský Rudolf v Příbrami, založena byla v roce 1899 a zabývala se původně výrobou hospo­dářských strojů, odlitků ze šedé a kujné litiny. Pozdější dobou pan Stelšovský závod značně rozšířil,opatřil moderními stroji obráběcími a zorganisoval výrobu na první lidová auta“Stelka“, systému Švejda,osobní i nákladní a jsou to nejlevnější vo­zidla toho času na našem trhu. Továrna svou rozlohou a zařízením může zaměstnávati až 500 děl­níků. V přítomné době zaměstnává 140 děl­níků. Dále zaměstnává zdatné technické i obchodní síly, tím také výrobky firmy Stelšovský jsou prvotřídní a podmínky k rozšíření tohoto slibného podniku nejlepší.

Technickým ředitelem továrny jest pan František Švejda, vynálezce motorových dresin. Auto „Stelka“ jako první lidové vozidlo zúčastnilo se závodů automobilových do vrchu Zbraslav - Jíloviště. Z lido­vých aut závodilo samotné, dojelo k cíli bez poruchy a firma Stelšovský těší se stá­lým zakázkám. Podnik, aby také ostatní zařízené dílny, pokud možno zaměstnal, po­čal v poslední době mimo osobních a ná­kladních aut, hospodářských strojů, včetně čerpadel, vyráběti také praktická, rozkládací lehátka, hodící se pro lázně, sanatoria a za­hrady, která pro svou láci a praktičnost těší se velkému odbytu. Poslední dobu přechází podnik p. Stelšovského v akciovou společ­nost pod názvem: „Příbramská strojírna a slévárna, akc. spol., dříve Stelšovský v Příbrami“ a tato akciová společnost pokračuje ve zvýšeném rozsahu výroby.

 

auto pb-1

 Celkový pohled na tovární budovy.

auto pb-2

 Normální typ malého nákladního auta.

auto pb-3

 Lidové auto "STELKA".

auto pb-4

Výroba karoserií k automobilům "Stelka" a rozkládacích lehátek ve velké truhlárně firmy Stelšovský v Příbrami.

auto pb-5

Mechanická dílna firmy Stelšovský v Příbrami s moderními obráběcími stroji pro výrobu lidových automobilů.

auto pb-6

Jedna ze čtyř sléváren firmy Stelšovský v Příbrami s úpravnou slévárenského písku je moderní kompletní zařízení.


 Poznámka:

Uvedený článek byl publikován v obrazovém týdeníku Český svět ročník XX. II. pololetí roku 1924 - vydavatel a nakladatel Šolc a Šimáček Praha. Svým obsahem se přímo netýká dějů v našem regionu, dokumentuje však velmi výstižně snahy přeměnit Příbram v meziválečném období na moderní průmyslové město, které by nebylo tak jako doposud závislé v podstatě jen na kolísající prosperitě místních dolů. Zmíněné snahy se nesetkaly s příliš velkým zdarem a velmi rychle zanikla i tato výroba levných osobních a lehkých nákladních automobilů.
Kolektiv spolku Řimbaba


Návštěvy stránek

Dnes 17

Včera 11

Za týden 86

Za měsíc 412

Celkem 63651

Currently are 6 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com